Kanał Kula na Mazurach

Kanał Kula jest najkrótszy na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Mimo swojej skromnej długości nie brakuje mu atrakcyjności. Znajduje się tutaj początek znanej trasy przeprawowej przez kanały, rozpoczynając trasę od północy w kierunku południa. Obszar ten, położony w malowniczym zakątku i otoczony lasem, sprzyja zatrzymaniu się na posiłek czy nocleg. Kanał Kula łączy ze sobą jeziora Jagodne i Boczne.

Jego długość wynosi 110 m, ma głębokość do 2 m i szerokość 25 m. Brzegi kanału zostały niedawno odnowione. Kanał Kula często jest określany mianem „Mazurskiego Równika”, ponieważ tu właśnie przebiega umowna granica między dorzeczami Wisły i Pregoły. Każdy, kto płynie kanałem po raz pierwszy, powinien poddać się specjalnemu rytuałowi. Nad kanałem znajduje się most drogowy łączący trasę z Miłek do Mikołajek i Rynu, a także z Rydzewa do Bogaczewa. Przebiega tędy zielony szlak rowerowy o długości 70 kilometrów, prowadzący z Giżycka przez Kożuchy Wielkie, Upałty Małe, Kruklin, Sucholaski, Wydminy, Szczepanki, Miłki, Rydzewo, Kanał Kula, Bogaczewo i z powrotem do Giżycka.

Jachty mają tu dogodne warunki do zacumowania, ponieważ otaczający teren jest zalesiony, co chroni przed ewentualnymi podmuchami wiatru. Na wschodnim brzegu kanału znajduje się pole biwakowe należące do bazy Kula.

Na terenie bazy znajduje się mały sklep, toalety publiczne, niewielkie pomosty oraz miejsce do kąpieli. Możliwe jest również zacumowanie po przeciwnej stronie, gdzie warunki są bardziej surowe, co nie oznacza braku opłat. Teren jest dzierżawiony i zawsze znajdzie się ktoś, kto pobierze opłatę – 10 zł za zatrzymanie przy brzegu i 12 zł za postój przy pomoście.